כל מה שצריך לדעת על ספרי הרב מרדכי אליהו

עולם הרוח היהודי הוא כזה שהביא לעולם חוכמה שלא תסולא בפז, עם דמויות חשובות שמשפיעות עלינו עד לימים אלו ממש. כולנו מכירים כמובן את השמות הגדולים כמו הרמב"ם, רש"י ועוד אישים גדולים וחשובים בני דורנו כמו הרב עובדיה יוסף, אך נראה כי יש הרבה דמויות שהשפיעו רבות על עולם הרוח היהודי ולא זכו להכרה כל כך משמעותית כמו האחרים. אחת מהדמויות הללו שבהחלט שווה לדבר עליה היא הרב מרדכי אליהו שהוא בהחלט אישיות שצריך להכיר ואדם שהשאיר אחריו עשרות כתבים וספרים חשובים. אז אם עולם הרוח וההלכה אכן מעניין אתכם, אנו רוצים להסביר על הספרים של האדם המיוחד הזה וכל מה שצריך לדעת עליהם, ומזמינים גם אתכם להעמיק עוד ולהכיר את הכתבים השונים!

על הרב מרדכי אליהו

כיום מדובר על דמות בהחלט מוכרת למי שמתעניין בעולם הרוח היהודי ואפילו ניתן להשיג את הספרים של הרב אונליין דרך הרשת (לרכישת ספרי הרב מרדכי אליהו באתר היכנסו לקישור), אך כדי להבין איך הוא הגיע למעמד המיוחד הזה צריך להכיר לפחות בנגיעה את הרקע שלו.

הרב מרדכי אליהו נולד בעיר העתיקה בירושלים והוא שנו של הרב סלמאן אליהו, מקובל שעלה מבגדד. המשפחה חיה בדוחק ובעוני רב ובגיל 11 נפטר אביו של הרב, מה שאילץ אותו לעבוד בגיל צעיר כמוכר חומוס מבושל בשוק בעיר. בגלל העוני הגדול, בביתו של הרב לא היו ספרים רבים מהם יכול היה ללמוד, ולשמחתו הוא קיבל מהרב בן ציון חזן מפתח להיכל ישיבת פורת יוסף, שם היה לומד מדי ערב. בבגרותו, בעקבות הניסיון והחוכמה הרבה שצבר, הפך הרב לדיין ואף הגיע לתפקיד החשוב של הרב הראשי לישראל והחליף את מי שכיהן עד אז, הרב עובדיה יוסף. תקופת הכהונה שלו התבלטה בשיתוף פעולה פורה בין הרבנים הראשיים בערים השונות והיא נחשבת לתקופה מעולה עם הרבה שינויים מבורכים. מעבר לעיסוק בנושאים רבניים קלאסיים כמו דיני כשרות ונישואים, עסקה הרבנות בתקופתו בנושאים ציבוריים בוערים כגון שביתת האחיות שתפסה הרבה מאד כותרות דאז. מעבר לכך הוא הקפיד לחזק את הקשר גם עם יהודים חילונים בארץ וכן הרבה לבקר בקהילות יהודיות שונות ברחבי העולם.

ספריו של הרב מרדכי אליהו

כאמור, במהלך חייו כתב הרב עשרות ספרים חשובים, שחלקם הם כאלו שעליהם מסתמכים אנשי דת ומנהיגי קהילות עד היום. אלו הם כמה מהספרים החשובים שצריך להכיר:

דרכי הלכה

הערות והארות על פי מנהג הספרדים ובני עדות המזרח על הספר קיצור שולחן ערוך.

דרכי טהרה

ספר מקיף הנוגע בהלכות נידה וטהרה וכן מתייחס לנושא של הלכות צניעות. הספר יצא גם במהדורה מקוצרת בשם קיצור דרכי טהרה.

מאמרי מרדכי לימות החול

פסקי הלכה והנהגות בנושאים שונים של אורח חיים. ספר חשוב ביותר שאפשר למצוא כיום בכל ארון ספרים יהודי כמעט.

כל מה שצריך לדעת על ספרי הרב מרדכי אליהו

מאמר מרדכי למועדים ולימים

ספר הלכות חשוב ומרתק בנושא החגים בלוח השנה היהודי לספרדים ולאשכנזים.

מעבר לכך, הוציא הרב קובצי דרשות, הגות ומחשבה כדוגמת:

  • דברי מרדכי זיכרון והספד: הספדים וזיכרונות על גדולי התורה.
  • מפי אליהו: דברי תורה וחוכמת חיים בשילוב סיפורים ומעשיות.

וכן סידורים ומחזורים עם פסקי הלכה על פי דברים כגון:

  • בשער המלך.
  • גאולת אליהו.
  • ישועות מרדכי.
  • סדר הסליחות השלם.
  • קול אליהו ועוד.

לסיכום, מדובר בלי ספק באחד הפוסקים החשובים של תקופתנו וחשוב מאד להכיר את הספרים הרבים שהוציא.

נגישות