חג האורים: הכירו את חג החנוכה, החג הצבעוני והמיוחד ביהדות

חג החנוכה נחשב לאחד החגים האהובים ביותר, ולא בכדי. סופגניות, סביבונים, חנוכיות והמון אור – כל אלו מייצגים את חג החנוכה הנחגג במשך שמונה ימים. רבים מכנים את החג גם חג האורים, חג הניסים, חג האור וכן חג הגבורה בעקבות הניצחון המזהיר של המכבים שהצליח כנגד כל הסיכויים לגרש את היוונים אשר נחשבו באותה תקופה לאחת מהאימפריות הגדולות והחזקות ביותר בעולם. במסגרת הגירוש הצליחו המכבים להשתלט מחדש על בית המקדש שנשלט באופן בלעדי ע"י השלטון וכן לחזות בנס – נותר רק כד שמן אחד איתו היה ניתן להדליק את המנורה בבית המקדש, אולם המנורה הצליחה להאיר למשך שמונה ימים עד אשר הצליחו המכבים להשיג שמן חדש. בעקבות הנס הגדול שהתרחש נהוג במסגרת החג להדליק את החנוכייה החלק מהערב הראשון של החג ולמשך כשמונה ימים. במסגרת הדלקת הנרות נהוג לומר את תפילת על הנסים וכן תפילת הלל בשביל להודות לשבח ולהוקיר את האלוקים בזכות הנס הגדול שהתרחש ומאז הפך לסיפור גבורה יוצא דופן בהיסטוריה היהודית העשירה.

חג האורים: הכירו את חג החנוכה, החג הצבעוני והמיוחד ביהדות

מנהגי החג

כאמור, אחד ממנהגי החג הבולטים הוא כמובן הדלקת נרות המתבצעת לכל אורך שמונת הימים. בזמן הדלקת נרות נהוג לומר בָּרוּךְ אַתָּה יְיָ אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לְהַדְלִיק נֵר (שֶׁל) חֲנֻכָּוה ולהדליק את הנר. בנוסף מנהג נוסף הוא הכנה של סופגניות כמו גם לביבות מטוגנות, זכר נס פח השמן. בעדות אשכנז נהוג לאכול מאכלי חלב כמו גם גבינה מאחר וע"ם המסורת בבית המדרש האכילה יהודית בת ארי את האוייבים בגבינה מתוך מטרה כי יהיו צמאים, ישתו יין ולאחר מכן יירדמו לטובת הגברת כוחות של המכבים שנלחמו בהם בעוז ובגבורה. חלק מהותי ממנהג החג כולל כמובן את הסביבון שהפך לחלק בלתי נפרד ממנהגי החג. חג חנוכה הוא חג האורות והניסים ועל כן מרבים בתפילות כמו גם מאמינים כי בזכות שמירה על המסורת ניתן יהיה בעתיד להקים מחדש את בית המקדש אשר נחרב לפני אלפי שנים, אולם חקוק בזיכרונם של עם ישראל לעד ולנצח.

מרבים בצדקה

חלק מהותי ממנהגי החג כולל כמובן את חלוקת דמי החנוכה. בעבר היה נהוג לחלק את דמי החנוכה בעבור עניים אולם כיום ברבות מהמשפחות בישראל מחלקים דמי חנוכה לילדים, לזכר הצדיקים שנלחמו בגבורה ביוונים כמו גם לטובת יצירת קהילה חזקה באמצעות מתן בסתר. חג החנוכה הוא חג בעל עוצמות רוחניות גבוהות בזכות האורות כמו גם האמונה בכך כי גם כאשר נדמה כי הכול אבוד, ניתן בהחלט לאסוף את הכוחות מתוך מטרה להתגבר על החושך – כפי שהצליחו המכבים להתגבר על היוונים ששלטו ביהודה ביד רמה אולם הוברחו ע"י קומץ של מאמינים.

נגישות