האם מותר לעשן על פי ההלכה? כל מה שצריך לדעת

וופורייזר

אנשים שבוחרים לעשן, ולא משנה אם מדובר בעישון סיגריות, קנאביס או שילוב של השניים, לוקחים בחשבון מספר דברים שונים עם ההחלטה. הם צריכים לשאול את עצמם שאלות של בריאות, עלויות, תדמית ועוד, ונראה בהחלט כי מדובר בדבר מה לחשוב עליו. עם זאת, נראה שיש כאלו שעבורם ישנה עוד שאלה אחת מכריעה, והיא מה אומרת ההלכה לגבי עישון סיגריות. כמובן שמדובר על נושא מאד שנוי במחלוקת ובהחלט אפשר למצוא נימוקים ופסיקות לכאן או לכאן, אבל בכל זאת כן ניתן לראות קו ברור אחד שאפשר ללכת על פיו. אם כך, בואו ננסה לראות מה אומרת ההלכה לגבי עישון, האם זה מותר והאם יש דרכים לעקוף את האיסורים.

מה אומרת ההלכה בבסיס?

התשובה היבשה והפשוטה ביותר היא שעישון זו פעולה אסורה. כיום יודעים בדיוק מהם הנזקים של הסיגריות, שלא כבעבר שהנזקים לא היו מוכחים וכיום גם מכירים לא רק בנזקים של העישון על האדם עצמו, אלא בנזקי העישון הפאסיבי גם. על כן הפעולה הזו היא בגדר האיסור ההלכתי "ונשמרתם לנפשותיכם", כלומר אסור לפגוע בגופינו ובאחרים ולכן אסור לעשן. אגב, עבור אלו הצורכים בעיקר קנאביס וופורייזר הוא הפתרון בשבילכם והוא מאפשר לצרוך את הצמח ללא הפגיעה שבעישון, מה שבעצם מתיר את השימוש בו.

באותה נשימה, אנחנו בטוחים שאתם רואים שיש אנשים דתיים וחרדים שמעשנים ולכן זה נשמע לא הגיוני. הסיבה לכך היא שמרבית הרבנית כיום מבינים שזה מה שנקרא "איסור שהציבור לא יכול לעמוד בו". תופעת העישון החברתי היא תופעה ארוכת שנים, אך הנזקים ידועים יחסית תקופה קצרה במונחים של ההיסטוריה האנושית. רבנים שהתחום מעסקי אותם מעידים כי אחוזי העישון בקהילות דתיות וחרדיות ירדו באופן משמעותי בשנים האחרונות. כלומר, ישנה הבנה כי מדובר על תופעה שלא ניתן למגר ביום אחד ומסבירים לציבור כי זהו איסור חמור מבחינה דתית לצד הפגיעה הגופנית הידועה שהיא כשלעצמה סיבה טובה להיפטר מההרגל המגונה.

אז מה זה אומר בתכל'ס בשביל מעשנים?

מה שזה אומר, וזוהי פסיקה נפוצה אצל רבנים רבים ממגוון זרמים בדת, זה שאם כבר מעשנים עדיף לעשן כמה שפחות. להפחית, לצמצם, לעשות הפסקות יזומות לתקופות ארוכות ובעצם לעשות את זה, אבל כמה שפחות. בסופו של דבר מדובר בקריאה די הגיונית בסך הכול. עישון בכללותו הוא לא הדבר הטוב ביותר ועדיף לגרום לאנשים לעשות אותו כמה שפחות.

האם יש תחליפים?

בהחלט מעניין להרחיב לגבי הוופורייזר שדיברנו עליו קודם למעשני הקנאביס. מדובר למעשה על מכשיר מיוחד שאליו ניתן להכניס את התפרחת הגרוסה של הקנאביס ולחמם אותה לטמפרטורה גבוהה, מה שלמעשה מאדה את החומר הפעיל שבצמח. כך מקבלים את תחושת ההיי ללא הנזק שנגרם על ידי הכנסת עשן לריאות.

כמו כן ישנם מכשירים כאלו שהם חשמליים וניתן לכוון להדלקה וכיבוי אוטומטי, כך שזהו פתרון מצוין גם עבור שומרי שבת המעשנים ביום שבת.

בשורה התחתונה, אם אתם מעשנים ורוצים לשמור על כללי ההלכה, כדאי שתעשו זאת כמה שפחות, גם אם אתם עדיין מעשנים מדי פעם. כמובן שהרבנים מעודדים אתכם לעשן כמה שפחות, ואולי בשביל עצמכם כדאי שתשקלו את זה בחיוב, ובכל מקרה שווה גם לכם לזכור שיש פתרונות שיכולים להתיישב עם ההלכה כמו שימוש בוופורייזר במקרה של קנאביס.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות