למה צריך לקרוא תהילים? כל מה שרציתם לדעת

תהילים

שמירה על המסורת היהודית פירושה הקפדה על מצוות שונות ומנהגים. בין המצוות השונות יש כאלו שברור לנו מדוע צריך לעשות. כולנו מבינים את ההיגיון שעומד מאחורי שמירת השבת הקדושה, מבינים את הרציונל של שמירת הלכות כישרות וכמובן יודעים בדיוק מה עומד מאחורי כל חג ומועד בלוח השנה היהודי. יחד עם זאת, כמובן שיהדות זה עולם ומלואו והרבה פעמים דבר מורכב מאד, וכך קורה בעצם שיש הרבה מצוות ומנהגים שרבים לא מבינים את המקור שלהם ומה עומד מאחוריהן. נכון, אצל כל אחד השאלות הללו משתנות, ומה שמטריד אדם אחד הוא ברור ומובן לאחר, אך נראה שמתוך הדברים הללו יש מנהג אחד שרבים לא מבינים מה הוא מקורו ולמה צריך לעשות אותו ואנו מדברים כמובן על קריאת פרקי תהילים. בואו ננסה להבין מה הרעיון מאחורי זה.

מדוע קוראים תהילים?

הסגנון של ספר תהילים הוא כזה המאפשר קריאת תפילה בימי השבוע של פרקים קבועים לכל אורך השנה, כאשר ישנם פרקי תהילים לימי חול ופרקים לשבתות ומועדים. הסיבה שקוראים תהילים היא בגלל שמדובר באחד הספרים החשובים והמכוננים ביותר בתנ"ך. הספר מספר אומנם בחלקים רבים על דוד המלך, דמות חשובה ביותר בעולם היהדות, אך הסיפורים הם למעשה מצבים יומיומיים ומוכרים של עבודת השם ועבודת החיים של אדם יהודי, שאגב עדיין מאד רלוונטיים ונכונים גם לימינו. הכול כמובן מהזווית של עבודת השם, החל מהרגעים הטובים בחיים של אושר והצלחה ועד לרגעי הנפילה, האבל והקושי, ואפילו הנקודה הקשה הזו אחרי שאנו נופלים וחוטאים. מתוך כך התקבע המנהג של קריאת פרקי תהילים כתזכורת לכל יהודי על עבודת השם ועל עמידה באתגרים של אורח החיים היהודי. זהו כמובן החלק הטכני יותר, ויש כאן חיזוק מנטלי רציני, אך כמובן שקריאת פרקי תהילים נחשבת גם למשהו עמוק הרבה יותר. כמעט כל איש דת ורוח מסכים שלקריאת תהילים יש עוצמה רוחנית חזקה מאד. בדיוק בגלל זה אנשים עושים את זה כשאדם חולה, לקראת מבחן גדול וחשוב בחיים וכברכה לשפע והצלחה.

דברים מעניינים על ספר תהילים

אם כך, שווה בהחלט להתחיל לקרוא פרק תהילים יומי ולמרבה הנוחות אפשר למצוא את הפרקים כולם בצורה מסודרת באתר כיפה באינטרנט. כעת נשמח לספר לכם כמה דברים מעניינים אחרים על ספר תהילים:

הספר של דוד המלך:

הספר הזה מיוחס כמובן לדוד המלך. יש המאמינים כי דוד המלך כתב אותו או לפחות חלקים ממנו, אך כולם מסכימים שהתוכן מדבר על עליו.

חלוקה כנגד חומשי התורה:

את פרקי תהילים נהוג לחלק כנגד חמשת חומשי התורה. יש כאלו שקוראים תהילים אך כך, אך עדיין הקריאה הנפוצה יותר היא כנגד כל יום בימי השבוע לאורך חודש אחד.

חלוקה רעיונית:

באופן גס ניתן לחלק את הנושאים השונים של ספר תהילים לשלושה חלקים. חלק אישי המדבר על חייו של דוד המלך, חלק לאומי הנוגע בעם ישראל וחלק דתי אמוני הנוגע במצוות ובאמונת ישראל.

רחמים וחסד:

זהו הטקסט תחינה הנכתב בהשתפכות הנפש. מתוך כך הפך ספר תהילים למייצג של בקשת התחינה והרחמים מהאל ובגלל זה מרבים לקרוא תהילים במצבים של חולי ופציעות כשמתפללים לבריאותו של אדם מהקהילה.

אם כך, אתם יכולים לראות בעצמכם למה צריך לקרוא תהילים ולמה כדאי לקרוא תהילים. אלו פרקים קצרים שאפשר למצוא בקלות באינטרנט ולקרוא דרך הטלפון וזוהי דרך נפלאה לחיזוק הרוח והאש הפנימית שלנו.

נגישות