גאונים בעלי אתגרים חברתיים: הכול על תסמונת אספרגר

גם אם אתם מכירים את תסמונת האספרגר תמיד יש עוד מה לדעת על התסמונת המיוחדת והמסקרנת הזאת, שלובשת צורה מעט אחרת אצל כל אחד ואחת שלוקים בה. יש הרבה מיתוסים סביבה, אבל חשוב לדעת את האמיתות, וכן לדעת את ההשלכות של התסמונת על החיים ועל החברה. אם אתם רוצים להעמיק מעט את הידע על אודות אספרגר – המשיכו לקרוא.

 

מהי התסמונת ובמה היא מתאפיינת
תסמונת האספרגר היא תסמונת על הקשת האוטיסטית שנגרמת בעקבות פגיעה התפתחותית מוחית שגורמת למספר ליקויים התנהגותיים, בעיקר חברתיים (ונרחיב על כך בהמשך). נהוג לחשוב שאנשים שלוקים בתסמונת אספרגר, לצד הליקויים החברתיים שהם מפגינים, הם בעלי יכולות יוצאות מגדר הרגיל בתחומים אחרים, ומראים אינטליגנציה חריגה או גאונות. הדבר לא תמיד נכון, אבל נכון במקרים מסוימים, שהמדע עדיין לא מבין לחלוטין איך הם קורים.

 

גאונים בעלי אתגרים חברתיים: הכול על תסמונת אספרגר

 

הקשיים החברתיים שהיא מסבה
ילדים ואנשים בוגרים המאובחנים עם תסמונת אספרגר מתקשרים בתקשורת עם הסביבה באופן שונה ממה שנחשב רגיל. לעיתים הם יתקשו להבחין ברגשות של האדם העומד מולם – מה בדיוק הוא מרגיש כרגע, מה הבעת הפנים שלו אומרת, מה הטון שלו מרמז. לכן בהרבה מקרים הם לא יבינו ציניות, או מסרים לא מילוליים, ואולי יתנהגו בצורה שאינה מתאימה לסיטואציה. זה מוביל לכך שבנוסף על הבלבול שאולי הם חווים – אנשים עם אספרגר צריכים להתמודד לעיתים גם עם כעס וחוסר הבנה והכלה של החברה. עם זאת בשנים האחרונות מתפתחת המודעות לתסמונת הזאת ולתסמונות דומות, ונעשים מאמצים רחבים לקבל באהבה אנשים שונים שחווים קשיים.

 

תסמינים עיקריים
מעבר לקושי החברתי שדיברנו עליו בסעיף הקודם, לאספרגר יש מספר תסמינים אופייניים נוספים, כמו למשל עיכוב תנועתי, או אובססיביות לאיזשהו תחום או תחביב. אפשר למשל לראות שילדים עם אספרגר מראים כבר בגילים מוקדמים עניין בתחביב או אוסף מסוים: למידה של כל שמות הציפורים או הזוחלים, אספנות של אבנים, דגמים קטנים של מכוניות וכו'. חשוב לדעת שלפעמים התסמינים האלה הם עדינים מאוד, ולא מוחצנים וברורים כמו שתסמונות אוטיסטיות אחרות הן לפעמים, ולכן הרבה פעמים לוקח הרבה זמן לאבחן את התסמונת.

 

שכיחות באוכלוסייה
אספרגר היא למעשה תסמונת לא נדירה כמו שאפשר לחשוב. השכיחות שלה באוכלוסייה עומדת על כ-5 מכל 1000 אנשים, כלומר 0.05%. ביחס לתמונות אחרות מדובר בשכיחות גבוהה למדי. אתם גם בוודאי מכירים, אם לא אדם שמאובחן בתסמונת, אז בטח מישהי שמכיר או קשור לאדם כזה. חשוב לדעת שבאופן כללי תסמונות אוטיסטיות שכיחות יותר אצל בנים מאשר אצל בנות, ושאבחון של אוטיזם אצל בנות הוא קשה יותר, מפני שהתסמונת נראית אחרת.

 

טיפול באספרגר
הסברה הרווחת כרגע במדע היא שאי אפשר "לרפא" את התסמונת, אבל אפשר בהחלט לשפר היבטים תפקודיים שנוגעים להתמודדות איתה – ולעזור לאנשים שמאובחנים איתה לממש את הפוטנציאל הטמון בהם, למרות הקשיים שהם חווים. ישנן דרכים שהוכחו כבעלות יעילות מסוימת בשיפור ההתמודדות עם הקשיים אספרגר. למשל טיפול התנהגותי קוגניטיבי CBT יכול להקנות למטופלים, דרך למידה, יכולות ודפוסים התנהגותיים שיכולים לעזור להם להתנהל בצורה יותר מותאמת בעולם. בנוסף, נעשו ניסיונות דרך טיפולים תרופתיים שמתמקדים למשל בחרדה שבתסמונת, או טיפולים הקשורים בתזונה שמראות עדויות לאפקטיביות.

 

לסיכום

תסמונת אספרגר אמנם טומנת בחובה קשיים, אבל נראה שיש דרכים שמתגבשות שיכולות להקל על הקשיים, ואנחנו כחברה צריכים לקבל לקרבנו את האנשים ששונים מאיתנו, ולגרום  להם להרגיש רצויים ואהובים.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

 

נגישות