אל תישארו רטובים: למה חשוב לאטום את הגג לפני החורף?

איטום גגות

החורף מגיע ואיתו שלל דברים נפלאים. החום שנשבר ומאפשר לנו יותר להתקרב, האווירה הנעימה של השמש החורפית, וכמובן הכירבול המפנק ביחד מתחת לסמיכה עם ספל תה חם ומהביל. יחד עם זאת כמובן שיש בחורף שלנו גם לא מעט אתגרים ודברים שצריך לשים אליהם לב, מפני שאם לא נזהרים בחורף זה יכול לעלות לנו ביוקר. כמובן שחשוב להתלבש טוב לפני שיוצאים מהבית בקור, להיזהר במקומות סגורים ולזכור שיש הרבה חיידקים ונגיפים באוויר, להקפיד על נהיגה בטוחה בימים גשומים עם ראות לקויה ובאופן כללי להיות זהירים יותר. אך לצד כל אלו, נראה כי יש דבר אחד שעליו אנשים נוטים להקפיד פחות ואחר כך משלמים על כך ביוקר, והדבר הזה הוא איטום של גג הבית לפני עונת הגשמים. אלו שלא מקפידים לעשות זאת, מוצאים עצמם מתחרטים מהר מאד כשמבינים את גודל הטעות ואנו רוצים להסביר מדוע חשוב לפני כל חורף לבדוק את מצב הגג ולשפר את האיטום.

מדוע חשוב לדאוג לאיטום גגות בחורף?

קיימות כמה סיבות בגללן חשוב מאוד לדאוג לאיטום גגות בתקופת החורף:

גשמים קצרים וחזקים:

כולם יודע שישראל היא לא מדינה ממש גשומה, אז למה בכלל צריכים לדאוג לאיטום של הגג? ובכן – ממש בגלל אופי של אותם הגשמים שמגיעים בתקופה אחת מרוכזת ובעוצמות די גדולות. בעוד איטום הגג עשוי להחזיק כשמדובר על הרבה גשם חלש לתקופה ארוכה, גשם עז ונקודתי זה מסוג הדברים ששוחקים אותו הכי הרבה. בדיוק בשביל צריך לחזק מדי שנה את האיטום של הגג ובפרט את נקודות התורפה שמוצאים.

דווקא בגלל השמש:

נכון, חומרי האיטום הולכים ומשתכללים עם השנים, אבל נראה שעדיין, גם לחומר הטוב ביותר קשה להתמודד עם השמש הישראלית הקופחת שהיא סופר חזקה בימי הקיץ. השמש שוחקת אט אט את שכבות הבידוד, ואז כשמגיע החורף עם הממטרים העזים, האיטום מקבל את הזבנג הסופי לתוך פנים שלו, נהרס ואנו חווים נזילות.

לסייע בבידוד התרמי של הבית:

האיטום הוא לא רק נגד מים וגשמים. איטום איכותי הוא כזה שגם שומר על הבית מבחינה תרמית, מרחיק את הקור ועוזר לנו להשאיר אותו חם בימי החורף הקיצוניים. המשמעות של הדבר היא לא רק אווירה נעימה יותר בתוך הבית, אלא גם חיסכון משמעותי באנרגיה מדי שנה, וכבר זה הופך את הסיפור למשתלם וכדאי הרבה יותר.

מה קורה אם לא נאטום?

אם לא ביצענו איטום מחדש של הגג, יכולים לקרות אחד מתוך שני דברים. הדבר הראשון זה שלא יקרה שום דבר והכל יהיה פחות או יותר בסדר, במקסימום הבית יהיה טיפה יותר ממה שהוא בדרך כלל בעונה הזו אך רוב הסיכויים שאנחנו בכלל לא נרגיש בהבדל הזה.

האפשרות השנייה, והיא האפשרות הפחות טובה וזו שחוק מרפי מראה פעם אחר פעם שיש סיכוי סביר יותר שתקרה, היא שיתחילו נזילות, כאלו שיכריחו אותנו לדאוג לדליים כדי שהבית לא יוצף ולהניח סמרטוטים ושאר פתרונות יצירתיים, וכמובן שלא נוכל לטפל בבעיה באותו הזמן ונאלץ לחכות לתקופת האביב שהגג יתייבש ונוכל לבצע את האיטום שנרגיש כמובן רק בשנה הבאה.

מתי לעשות את זה?

הזמן הטוב ביותר לעשות את זה הוא ממש לפני חגי תשרי. עדיין לא התחילו ימים גשומים ואפילו יש שמש, והקבלנים לא עמוסים בעבודה כפי שיהיו בקרוב בחגים. אל תוותרו על זה והכינו את הבית לקראת חורף נעים.

נגישות