יש בבעלותכם סירה או יאכטה? כדאי לעשות להם ביטוח

אם גם אתם אוהבים לקום בבוקר בשעה מוקדמת ולצאת לים הפתוח, לארח חברים לשיט תענוגות עם אוכל טעים ושמפניה או לצאת למסע דיג בלב הים אחת לכמה זמן, אז אולי בחרתם לרכוש לעצמכם סירה או יאכטה שמאפשרת לעשות זאת. אולי אתם מתכננים לרכוש כלי שיט כזה בקרוב, וברור שמדובר על השקעה כספית לא קטנה וכן שישנם סיכונים מסוימים ביציאה לים הפתוח על בסיס קבוע, אבל אם זו התשוקה שלכם זה לחלוטין שווה את זה. יחד עם זאת, זוהי לגמרי האחריות שלכם לוודא שאתם מכוסים מבחינה כספית, ושבכל מקרה שמשהו קורה לכלי השיט שלכם או לכם תוכלו לקבל פיצוי הולם. בדיוק בגלל זה חשוב לשקול את האפשרות של ביטוח ימי – דהיינו פוליסות ביטוח שונות המיועדות לכלי שיט. אנחנו רוצים להסביר בדיוק במה מדובר ומדוע זה כל כך חשוב.

מהי פוליסת ביטוח ימי?

פוליסת ביטוח ימי מקנה כיסוי עבור נזק או תאונה כלשהו שנגרמו בעקבות שימוש בכלי שיט שונים. למעשה כל ביטוח כלי שיט גדול או קטן יחשב לביטוח ימי ואנו מדברים על מגוון רחב של כלי שיט כמו סירות, יאכטות, חסקה, סאפ, אופנועי ים ועוד. בדומה לביטוח רכב גם הביטוח הזה מחולק לשני חלקים עיקריים. צד ג׳ שהוא ביטוח חובה במקרה הזה – כלומר פיצוי על נזק שנגרם לגורם שלישי וביטוח כלי השיט שנחשב לביטוח המקיף שאיננו בגדר חובה.

ביטוח ימי הוא חוזה על פי מתחייב המבטח כלפי המבוטח לתשלום פיצוי כספי בסכום קבוע בחוזה במקרי או נזק שייגרמו למבוטח או לכלי השיט כתוצאה מסיכונים כפי שמצוין בפוליסה תמורת תשלום מוסכם של פרמיה.

 

 

איזה ביטוח חובה לעשות?

שימו לב – ביטוח החובה לכלי שיט הוא ביטוח צד ג׳ בלבד ושיט ללא הביטוח הזה הוא בגדר עבירה על החוק. ביטוח על כלי השיט וביטוח עצמי אלו דברים שהם לא בגדר חובה. שימו לב למשל כי במקרים של תאונה עם כלי השיט שלנו, כאשר אורחים שלנו נפגעו כתוצאה ממנו, בהיעדר ביטוח מתאים אנו נהיה אחראים על הנזק שנגרם להם על כל ההשלכות הכלכליות של הדבר.

איזה ביטוח נוסף כדאי לעשות?

שימו לי כי חברו הביטוח מציעות מגוון השלמות והרחבות לביטוח כגון:

  • ביטוחים מקיפים.
  • אחריות ושיפוי לנזקים שהם תוצאה משימוש באבוב.
  • אחריות על נוסעים בשכר.
  • הרחבת כיסוי לגרירה יבשתית (דהיינו נזקים שנגרמו לכלי השיט שלכם בעקבות תובלה יבשתית).
  • אחריות על פגיעה כתוצאה מעיסוק בפעילות סקי מים.
  • הוצאות משפטיות וכו׳.

את הדברים הללו ודברים נוספים חשוב לבחור בהתאם למאפיינים האישיים שלכם. אם אתם מפעילים לצורך העניין סירת נופש ועליה נוסעים בשכר על בסיס קבוע, בהחלט יהיה חכם לרכוש פוליסת ביטוח מורחבת שמכסה גם את הנזקים שעלולים להיגרם להם.

למה אסור לוותר על זה?

אז קודם כל לא כדאי לוותר על זה כי מדובר הרבה פעמים על כלי שיט יקרים שעלו לכם לא מעט כסף, ואתם לא רוצים שהוא ילך לפח בגלל תאונה, תקלה או נזק. מעבר לכך יש גם חשיבות גדול בשמירה על הבריאות ועל החיים שלנו. במצבים קיצוניים חלילה, העיסוק הימי יכול לגרום לנו ולאנשים אחרים נזק. כשזה קורה נרצה שיהיה לנו גיבוי ושנוכל לקבל את התמיכה הכספית שתאפשר לנו או להם לחזור לבריאות מלאה.

בשורה התחתונה – אל תתפשרו בעניין הזה. אם יש לכם כלי שיט – יאכטה, אופנוע ים או סירה – בטחו אותם בהקדם.

נגישות